פוקס אפרים

שם

פוקס אפרים

סימול

003.184

סוג ארכיון

ארכיונים אישיים

רמת תיאור

חטיבה

טווח תאריכים

1947-1948

כמות

תיק 1

יוצר

פוקס אפרים

הערה ביוגרפית – היסטורית

אפרים ("פרויקה") בן זלמן ומניה, נולד בוורשה בירת פולין ביום ט"ז בשבט תרפ"ט (29.12.1928). בשנת 1934 עלה עם משפחתו לארץ. סיים את בית-הספר העממי פיק"א בפתח-תקוה, המשיך שנה אחת בגימנסיה "אחד-העם" ואחר-כך למד רדיו-טכניקה בבית-הספר המקצועי "מונטיפיורי" בתל-אביב והשתלם בעבודה מעשית במעבדה בפתח-תקוה. התעניין גם בתעופה וזמן-מה ביקר במועדון לתעופה והשתדל לקנות ידיעות רבות ככל-האפשר. חבר "הנוער העובד" וה"הגנה". הצטרף עם חבריו לגרעין "ארז" ויצא להכשרה למשך שנתיים כדי להכיר את החיים בקבוצה.

אפרים גוייס עם חברי הכשרתו לפלמ"ח ונשלח לקורס מ"כ. השתדל להגיע למכסימום ההשתלמות, מתוך הרגשת האחריות לכיתה. התבלט גם שם בפשטות הליכותיו, באומץ החלטותיו ובשיקוליו המהירים והנועזים, התייחס ברצינות ללימודי הקורס באומרו: "מחר אצטרך להיות אני האחראי, על כתפי תרבץ האחריות לכיתתי". משחזר ונשא בעול הדרגה והתפקיד, נמנע מכל שררה על חבריו-פקודיו.

בחורף תש"ח השתתף בקרבות החטיבה במערכות טבריה, רמת-יוחנן ומשמר העמק, עין-זיתים וצפת.

הוחזר לעמק הירדן ובאחרונה נשלח עם יחידתו לעין-גב לשם פשיטה על אדמת האוייב הסורי. בשעת הפצצה אוירית סורית אמר לחבריו: "איני מפחד מפני המות. מפחד אני רק לחשוב על אבא, אמא ואחותי בהגיע הידיעה על נופלי". שעתיים לאחר-מכן נפגע בהפגזה ונפל ביום י"ד אייר תש"ח (23.5.1948). הובא למנוחות בצפת. בן 20 בנפלו.

היסטוריה ארכיונית

המכתבים נמצאו באוסף של ברוך אורן. כנראה ניתנו לו בהיותו מנהל יד לבנים בפתח תקוה. לא ידוע מי ומתי הפקיד את המכתבים. בשנת 2014 הוחלט להקים חטיבה נפרדת כארכיון אישי של אפרים פוקס.

נמסר על ידי

לא ידוע

הקף ותוכן

מכתבים אל משפחתו בפתח תקוה, 1947 – 1948