ענברי שפרה

ענברי שפרה

שם

ענברי שפרה

סימול

003.073

סוג ארכיון

ארכיונים אישיים

רמת תיאור

חטיבה

טווח תאריכים

1891-2006

כמות

12 תיקים, 1 חפץ, 32 תצלומים

יוצר

ענברי שפרה

הערה ביוגרפית – היסטורית

שפרה ענברי לבית מאירי, בתם של מלכה מאירי לבית ברנדה ומרדכי מאירי (מער), נכדתם של זאב והנייה ברנדה ושל פנחס מאירי (מער) ושרה לבית ליפשיץ ממשפחות הביאליסטוקאים.

זאב ברנדה נולד בשנת תר"ח (1848). עלה לארץ עם ה"ביאליסטוקאים" בשנת תרמ"ב (1882). התיישב בפתח תקוה ברחוב חובבי ציון מול רחוב פינסקר, עסק בחקלאות. הקדיש מזמנו לפעילות ציבורית במושבה ובמוסדות צדקה. בימי הגרוש מפתח תקוה הסתפח אל המגורשים. שימש שנים רבות כראש ועד המושבה. יצר במו ידיו פרוטות של פח, ששמשו מטבעות לצדקה לעניים. נפטר ביום י"א באב תרנ"ח (1918) ונקבר בזכרון יעקב. רעייתו הניה. ילדיהם: מלכה, חמדה, חוה, פריידה, שרה, טובה, שפרה. אחד הרחובות במרכז פתח תקוה קרוי על שמו.

פנחס מאירי (מער) היה יו"ר המועצה המקומית בשנים 1922 – 1928. נולד בליטה, עלה לארץ בשנת 1882 עם קבוצת הביאליסטוקאים. היה מפועליו של הרב אריה לייב פרומקין ומהאיכרים שקיבלו את חסותו של הברון רוטשילד. היה מוביל דואר בין המושבות. היה מיוזמי המושבה כפר סבא וחבר הוועד הראשון שלה. נפטר בשנת 1938. רעייתו שרה בת ר' לייב ליפשיץ. ילדיהם: אליהו, מרדכי, יצחק, שושנה, אהובה, רבקה.

מרדכי-גימפל בן פנחס מאירי, נולד בפתח תקוה ביום י"ד באדר תרנ"ג (1893). פעיל במשטרה הנוספת בשטח השמירה ההגנה והביטחון. השתתף בהגנה על המושבה פתח תקוה במאורעות 1921. מאז 1937 כיהן כעוזר המפקח העירוני בעיריית פתח תקוה. רעייתו מלכה לבית ברנדה, נולדה במושבה ונודעה ברבים מאז כלוחמת נאמנה ונמרצת לזכויות האישה בחברה הישראלית. ילדיהם: אסתר, אמנון, שפרה, תמרה.

אחותה של מלכה, חמדה רוזנברג – פעילה למען זכויות נשים בארץ ישראל.

היסטוריה ארכיונית

החומר סודר ע"י שפרה ענברי לקראת מסירתו לארכיון בשנת 2006.

מחולק לסדרות לפי יוצרי החומר: מער-מאירי פנחס, ברנדה זאב, מאירי מלכה ומרדכי, ענברי שפרה.

נמסר על ידי

הקף ותוכן

מלכה ומרדכי מאירי: תולדות חייהם ופעילותם בפתח תקוה, עץ משפחה, תעודות אישיות.

מכתבים של מלכה מאירי בדבר פעילותה בויצ"ו למען זכויות הנשים בפתח תקוה.

תעודת לידה או נפוס בערבית-טורקית של ברנדה הניה וזאב.

כרזה ובה מטבע פארא שהוטבע לצרכי צדקה בתקופת הביאליסטוקאים על ידי זאב ברנדה בפתח תקוה.

זכרונות בכתב ידה של שפרה ענברי על משפחות ברנדה, מער-מאירי, על בעלה.

תצלומים משפחתיים.