ישראלית נחמיה

ישראלית נחמיה

שם

ישראלית נחמיה

סימול

003.044

סוג ארכיון

ארכיונים אישיים

רמת תיאור

חטיבה

טווח תאריכים

1938-1966

כמות

4 תיקים

יוצר

ישראלית נחמיה

הערה ביוגרפית – היסטורית

נחמיה ישראלית נולד בשנת 1898 בקלצק, רוסיה הלבנה לאביו שמחה יהודה לייב יאזראעליט ולאמו מלכה לבית וישנייבסקי. בשנת 1911 התלווה נחמיה לאביו לאחד ממסעותיו לארץ ישראל, חזר לרוסיה לזמן מה ובשנת 1913 עלה ארצה עם אמו, אחותו ואחיו הצעיר. האב עלה לארץ להשתקע בשנת 1914. למד בבית ספר חקלאי בפתח תקוה של המורה פיקהולץ והיה במקצועו חקלאי. היה פעיל ציבור. המשפחה פיתחה משק הדרים. בשנת 1916, לאחר מות אביו נאלץ נחמיה להפסיק את למודיו ולעזור לאמו בנהול הנחלה והפרדס.

נחמיה היה פעיל בשדה השמירה והביטחון.

במאורעות 1921 היה בין מגיני פתח תקוה ובין רוכשי הנשק.

היה בין מייסדי קופת הלואה וחסכון בפתח תקוה ובנק קופת מלוה חקלאית. כמו כן השתתף בפעולות ארגוניות של החקלאים מקומיים וארציים.

לאחר נישואיו בשנת 1924 לשושנה יהלום בנה ביתו ליד הפרדס.

במלחמת השחרור שכלו נחמיה ושושנה את שני בניהם: אריה ויעקב.

עם הקמת שכון הציונים הכלליים על חלק מהפרדס, שיובש לאחר נפילת הבנים, תרמה המשפחה מגרש להקמת בית כנסת ע"ש הבנים, אריה ויעקב.

לימים הוסב שם השכון ל"שכונת אחים ישראלית".

נחמיה נפטר בשנת 1966.

לאחר פטירת נחמיה תרמה אלמנתו, שושנה ישראלית, לעירייה עוד שני מגרשים.

ישראלית שושנה נולדה בשנת תר"ס, 1900, בפתח תקוה. לאלקה, בת הר' אריה לייב פרומקין ממשקמי המושב בשנת 1884, ולבנימין יהלום ממייסדי כפר גנים. בוגרת בית ספר פיק"א וסמינר ע"ש לוינסקי. לימדה בבית ספר אוולינה דה-רוטשילד בירושלים.

שושנה ישראלית שמשה דוגמא ומופת לאשה לוחמת לטובת הציבור בכל התנאים והנסיבות. אישיותה, אומץ לבה, מאבקה לטובת הזולת והיקף פעילותה העמידו אותה בשורה המכובדת ביותר של נשי פתח תקוה ב"אם המושבות" מאז ימי ראשיתה. שימש כחברת מועצת העיר.

לאחר נפילת הבנים תרמה המשפחה גביע נודד לטיפוח גינות.

קבלה אות "יקיר פתח-תקוה" בשנת 1978.

נפטרה בפתח תקוה ביום כ"ד סיון תשמ"ב, 14.6.1982.

היסטוריה ארכיונית

החומר נמסר לברוך אורן בשנת 1966

נמסר על ידי

הקף ותוכן

תעודות אישיות של נחמיה. נרתיק עם דפים מיומנו של אריה ישראלית ז"ל, התכתבות בנושאים צבאיים (העתק), הוראות משטר מים (העתק).

קשור:

1. 003.007 הרב פרומקין

2. בהא- תיק 1/48.1 משפחות, יהלום בנימין אלקה

3. יעץ- הספר משפחה ישראלית

4. 003.06 גינת יהודית לבית ישראלית

בחטיבה יש 6 תעודות של נחמיה ישראלית מתוך 9 שהיו ברשימה המצורפת לתיק, בכתב ידה של שושנה ישראלית, שמסרה את הרשימה לברוך אורן.