וילנסקי יוסף

וילנסקי יוסף

שם

וילנסקי יוסף

סימול

003.016

סוג ארכיון

ארכיונים אישיים

רמת תיאור

חטיבה

טווח תאריכים

1905-2003

כמות

1 תיק, 1 תצלום

יוצר

וילנסקי יוסף

הערה ביוגרפית – היסטורית

וילנסקי יוסף : מפעילי ההגנה, שחקן כדור יד מכבי אבשלום, ממקימי מוניות המקדים.

המידע נמסר מביתו , הניה גולן וילנסקי :

יוסף וילנסקי חי בשנים : 1915-2015. אבא , יוסף (וילי) וילנסקי נולד במושבה פתח תקווה ב1915, בן לחיה ודב וילנסקי שהיגיעו לפתח תקווה ב1888 מרוסיה רדופת הפרעות.

הבית שהקימו בפתח תקווה שנקרא בשם "הבית הרוסי" היה מעין אכסניה ראשונית לעולים שהגיעו מרוסיה לישב את א"י.

בבית זה הם התחילו את חייהם בארץ המולדת הישנה חדשה. בין אותם עולים נמצאו הסופר הידוע יוסף חיים ברנר, יהושע חפץ, ויוסף פרומקין מגואלי אדמת א"י.

במלחמת העולם הראשונה אבא היה בן שנה וחווה יחד עם הוריו את רדיפות התורכים שגרשו את בני פ"ת מבתיהם ואילצו אותם להסתתר מחוץ למושבה.

באחד הפעמים שלא היה לאן ללכת התכנסו בני המושבה בבית הכנסת הגדול פתחו את ארון הקדש ובכו וצעקו לאלוהים.האל שמע את קולות האימים והבכי של האמאות והתינוקות והגזרה בוטלה.

כשאבא היה בן ,6 באחד במאי ,1921 כשרבים מתושבי תל אביב חגגו את חג הפועלים בתהלוכה שמחה, הגיעו שמועות על פרעות שפרעו ערביי יפו והרגו ?1 עולים שירדו מהאניה בתוכם מנהל בית העולים וסופר יוסף חיים ברנר ידיד המשפחה.

בגיל 5 החל אבא את לימודיו בתלמוד תורה הוריו שהיו שיכים לזרם הציוני הדתי חשבו שמן הראוי להעניק לבנם חינוך דתי אך עד מהרה כשאבא לא השתלב במסגרת זו עבר לביה"ס פיקא שם סיים את לימודיו היסודיים. את לימודיו התיכוניים אבא עושה בבית הספר החקלאי מקוה ישראל, בהנהלתו של המנהל קראוזה המיתולוגי, במהלכם מצטיין במגמת בעלי החיים כשהוא חולם ללמוד וטרינריה.

הברון רוטשילד שאביו של אבא היה אחד מפקידיו, מממן את לימודי בני הפקידים בצרפת.

אבא לא מימש את חלומו ,המאורעות גדעו את חלומו ואבא נשאר להילחם בארץ את מלחמת הישוב על חייו.

עם פרוץ מלחמת העולם ה2 אבא מתגייס לבריגדה הוא מוצב בחיל התובלה שסיפק שרותי הסעות לצבא הבריטי מירדן ומעירק.

ב1941 אבא נכנס עם הצבא הבריטי לדמשק שם נפגש עם הקהילה היהודית. בעורמה הצליח להוציא ממחסני הצבא דלק ומזון ולספקם לקהילה.

אבא הפך להיות פעיל בהגנה בגיל צעיר והשתתף במבצעים שונים בין היתר ליווי שיירות מזון לירושלים הנצורה. גולת הכותרת של מבצעיו היתה שחרור 16 נוטרים עבריים ששמרו על מקורות המים בירקון באיזור מבצר אנטיפטרוס,ונשבו ע"י גדוד של הצבא העירקי שישב במקום בפיקודו של הגנרל עבד אל כרים קאסם לימים ראש ממשלת עירק. את משימת ההצלה הטיל עליו יוסף מילר שהיה מפקד ההגנה בפ"ת. מילר שהיה חברו של אבא היה מודע לשפה הערבית השוטפת שהיתה שגורה בפיו, וכן זכר שאבא סיפר לו על קיומו של שביל גנבים נסתר ששימש אתידידו הערבי של אבא להברחות במקום.

אבא קיבל עליו את המשימה למרות שידע שרבים הסיכויים שלא יחזור ממנה, הוא נפגש עם הגנרל קאסם שהסכים לשחרר את הנוטרים אך רק למראית עין שכן הוא תיכנן לירות בכולם בדרכם החוצה. בשעת לילה מאוחרת אישר קאסם להעלת את הנוטרים על המשאית אבא שהבין בחושיו את כוונתו האמיתית של הגנרל למרות היחס הלבבי שגילה קאסם כלפיו, לא שוכנע וכיוון את המשאית לכוון השביל הנסתר שהיה שביל צר עשוי מפחים שהונח מעל לירקון. המזל האיר את פניו והמשאית חצתה בשלום את המעבר כנגד כל הסיכויים.כשהיגיעו לכביש הראשי אבא סימן לנוטרים שהם בטוחים ויכולים לפצוח בשירת הודיה. על מבצעיו קבל אבא את אות יקיר ההגנה.

אבא היה שחקן כדור יד מצטיין באגודת מכבי אבשלום פ"ת ,מועדון הספורט המקומי, וייצג בכבוד את העיר פתח תקווה בארץ ובעולם. ב1937 ערב מלחמת העולם ה2 יצאה הקבוצה לסיור ספורט ראשון באירופה המכבים הפתח תקואים התמודדו עם קבוצות יהודיות בלודג, ריגה, ורשה, ברלין, לייפציג ופרנקפורט. בכל מקום קיבלו אותם היהודים בהתלהבות ובגאווה רבה וכל זאת רגע לפני החורבן הגדול-השואה. משימה נוספת של המכבים היתה העלאת בחורות יהודיות מקומיות לארץ ע"י נישואים פיקטיביים,גם אבא העלה לארץ אשה פיקטיבית שכזאת.

אבא היה ממקימי חברת המשאיות "נתיב" ומאוחר יותר ממקימי חברת המוניות "המקדים" שהיה אחד ממנהליה עד שפרש בגיל 75 . אבא נפטר שבע שנים ומעשים השאיר אחריו 3 דורות שרובם גרים בפתח תקווה.

על כל אלה,מן הראוי שאבא יליד פתח תקווה שעשה רבות למען העיר והמדינה יונצח בקריאת רחוב על שמו.

היסטוריה ארכיונית

העתקים. המקור במשפחת וילנסקי

נמסר על ידי

הקף ותוכן