פוחס דוד וגלוזמן חיה
003.009
אישי
חטיבה
1950-1912
2 תיקים, 8 תצלומים
פוחס דוד וחיה

דוד פוחס נולד בשנת 1891 בעירה יגורליק ליד העיר דובוסרי שבמולדבה. משפחת פוחס הייתה משפחה ציונית שהקפידה באדיקות על למודי העברית  כשהדמות הדומיננטית בלימוד השפה בניב האשכנזי היה גד לייב רכוב שהפך לימים לגיסו של דוד ( נשא לאישה את אחותו רחל ).
בהיותו בן 17 (תקופה בה עומדת להסתיים המלחמה בין רוסיה ליפן) ולאחר פרעות אוקטובר ב- 1905 עולה דוד בגפו על אוניה ומגיע ליפו.
בארץ הצטרף לחווה חקלאית ליד חדרה (שמאוחר יותר הפכה לקיבוץ גן-שמואל) ובה למד את רזי עץ ההדר (נטיעות, הרכבות ואריזה) ולאחר מכן חזר לפתח תקוה ועסק בענף ההדרים (במיוחד משתלות והרכבות). בשלבים מאוחרים יותר הפך להיות מדריך בנושאים אלה ובין תלמידיו דאז הזכיר את דוד בן גוריון, יצחק בן צבי ועוד רבים אחרים.
ניצל את כישוריו בנטיעות והרכבות ונטע פרדס, בחלקת היער נטע משתלה ששימשה פרדסים רבים במושב ובפתח תקוה.

בשנת 1908 השתתף ביסוד מושב הפעולים עין גנים סמוך למושבה פתח תקוה.
מצבו הכלכלי לא איפשר לו בנית בית משלו, והוא שכר חדר עם שותף אצל בן-ציון גלוזמן שלימים הפך להיות חמו (אביה של חיה פוחס אשתו). שותפו היה אהרון דוד גורדון שהיה כבן 50, מבוגר מהמייסדים שהיו בסביבות ה-30 לחייהם, ונקרא בפיהם גורדון ה"זקן". גורדון, שדגל בעבודת כפיים, עבד בעת ההיא בהוצאת יבלית מחלקות חקלאיות במושבה בשעות היום, ולעת ערב חזר לחדרם המשותף בבית גלוזמן. דוד בנוסף לעבודתו בפרדסו ובמשתלה התקשר לשכן נתן שיפריס, שהתמחה במנועים.  בשנת 1914 כשפרצה מלחמת העולם הראשונה התגייס דוד לגדוד העברי (הארץ-ישראלי) והיה במצריים. 
חיה גלוזמן הייתה ביתו הצעירה של בו-ציון בשנות העשרה לחייה. היא למדה בבי"ס חקלאי, התמחתה בגידול עופות והחזיקה דוגרות שדגרו על ביצים שנמסרו לה ע"י תושבי המושב תמורת תשלום. באוגוסט 1924 דוד וחייה באו בברית הנישואין. דוד בנה את ביתו בן שתי הקומות. בקצה המזרחי של הפרדס בנה דוד עמדת הגנה יצוקה מבטון עם חרכי-ירי הצופה אל הכפר הערבי פג'ה. עמדה זו היא המזכרת היחידה הקיימת עד היום והיא נמצאת ברח' פוחס מאחורי אולם ההתעמלות, צופה אל שני עצי הדומים העתיקים שגם הם שרדו את השנים.
בנוסף לעבודותיו שהוזכרו התמחה דוד במקצוע האריזה (סידור הפרי העטוף בארגזי העץ לצורך משלוחם לאירופה).  דוד שפרדסו היה מרוחק והיה עליו לשאת את ההדרים בדרכם לאריזה את כל הדרך בעליה לא מבוטלת, המציא מעין עגלה-קרונית שנעה על פס אחד וזו הקלה על התושבים בהובלת הפרי. למרות מגוון עבודותיו לא זנח דוד את פעילותו הציבורית, הוא יחד עם פנחסי הניחו את אבן היסוד לקופת חולים הכללית של ההסתדרות. דוד (שהיה לו ידע בהנהלת חשבונות) היה גם מיסדו של הבנק המקומי אותו גם ניהל. דוד עזר גם באופן אישי לנזקקים ולא פעם חתם בערבות אישית על הלוואות.

חיה פוחס היתה מיוזמי הקמתו של בית ספר במושב. היא הביאה את המורה הצעירה מרים ראב (גיסין) ואת המורה יהודה אורני. חדרי הלימוד נלקחו מהמבנים הציבוריים שהיו בצמוד לבית הכנסת.

בנם הבכור של דוד וחיה, יצחק, נפל בשנת 1947 בלוותו את בשיירה הראשונה לגוש עציון הנצור.

דוד נפטר בשנת 1957. חיה נפטרה בשנת 1991.

החומר נמסר ע"י בנו של דוד, דובי פוחס בשתי הפקדות ב-2003 וב-2008.

חלק מהארכיון בפורמט דיגיטאלי. 

פוחס דובי

קורות חיים של דוד פוחס, הסכם, מודעה והצהרה בדבר מטעים בעין גנים.

מפה של אסיה, מצויירת בידי חיה גלוזמן.

תקנות יסוד עין גנים ופרוט המשק של א' בן משה, נכתב על ידי דוד פוחס, מראשוני עין גנים (העתק).

הודעה של חיה גלוזמן (פוחס) על מבחר ביצים בעונת הדגירה.

הצהרת בעלות על הפרדס של דוד וחיה פוחס.

תצלומים משפחות פוחס וגלוזמן.

ללא הגבלה

תוכנת האריכון. קטלוג מקוון באתר הארכיון
עברית
(ISAD(G וכללי התיאור של הארכיון.
גליה דובידזון
2008